Mulčias ir dekoratyvinė skalda – ne tik dekoracijai
By straipsniai
Kiemuose įprasta matyti ne tik įvairiomis plytelėmis išgrįstus keliukus ar aikšteles, bet ir skalda padengtus žemės plotus. Tokiu atveju skalda atlieka tikrai ne dekoratyvinę funkciją, o yra panaudojama labiau iš praktinės pusės. Tikrai nenaujas ir mulčio pavadinimas, mat mulčias yra nuo seno plačiai panaudojama organinė priemonė skirta žemės kokybei ir derlingumui gerinti. Taigi, kam naudojamas mulčias, dekoratyvinė skalda ir kokių rezultatų galima jais pasiekti?
Bene dažniausias dekoratyvinės skaldos panaudojimo būdas yra ja padengti namo pakraščius ar tam tikrą plotą aplink kieme augančius medelius ar krūmelius. Žinoma, įvairios spalvos ar stambumo skalda sukuria ir tam tikrą estetikos pojūtį, tačiau šis skaldos panaudojimas yra ir be galo praktiškas. Pirmiausia, pjaunant žolę kieme su įvairiomis žoliapjovėmis būna išties sudėtinga nupjauti plotą ne tik aplink įvairius augalus, bet ir aplink namą ar pavėsinę. Dekoratyvinės skaldos panaudojimas šią naštą tikra palengvina, mat nereikia baimintis sugadinti sieną ar pažeisti vešintį augalą. Negana to, skalda sudaro nepalankią terpę augti įvairioms nepageidaujamoms žolėms, taigi šių plotelių ravėti tikrai nereikės. Juolab, kad dengiamas skaldos sluoksnis paprastai būna ganėtinai storas, tad augdamos piktžolės lieka po skalda. Taigi, dekoratyvinė skalda padeda ne tik pagražinti aplinką bet ir suteikia kitų papildomų naudų. Dėl šios priežasties skaldą mėgstama naudoti ir tvarkant kapus – tokiu atveju ravėjimo būtinybė sumažėja iki minimumo.
Tuo tarpu mulčias – tai organinė medžiaga, kuria padengiamas žemės paviršius. Gamtoje dažniausiai naudojamas ir nuo seno sutinkamas natūralus mulčias – tai įvairus kompostas, medžių lapai, sudžiuvusi žolė ir kiti. Tačiau mulčias, kuriuo prekiauja įvairios parduotuvės, tai yra žemė, maišyta su kitomis derlingumą gerinančiomis medžiagomis. Įdomu, kokiu atveju reikėtų naudoti mulčią ir kuo jis gali pasitarnauti? Mulčias padeda sukurti augalų augimui palankią terpę ir juo dažniausiai padengiamas nederlingos žemės plotas. Mulčias padeda augalams įsitvirtinti ir gauti būtinas augimui medžiagas bei drėgmę. Dažniausiai prekiaujama medienos žievių tipo mulčiu, kuris ne tik pagerina dirvos kokybę, bet ir apsaugo nuo piktžolių. Tačiau derėtų prisiminti, kad nekokybiškas mulčias kaip tik gali pakenkti – jame gali būti įsimaišę įvairių piktžolių, kurios, atsidūrusios palankioje terpėje, kaip tik ims ir suvešės. Tai gali tapti ilgalaikiu galvos skausmu, su kuriuo norint susidoroti teks pasitelkti ir cheminius preparatus, kurie neabejotinai padarys žalą dirvos kokybei ir augalų derlingumui. Todėl mulčias, dekoratyvinė skalda turėtų būti perkami tik iš patikimų pardavėjų, kurie prekiauja žinomų gamintojų gaminiais. Tik tokiu atveju pavyks apsidrausti nuo nemalonių nutikimų.
Renkantis mulčią ar dekoratyvinę skaldą savo namams, derėtų pirmiausia nuspręsti, kokio tipo mulčias bus naudojamas. Dekoratyvinė skalda nebus itin praktiška tokiuose gėlynuose, kur gausu mažų žiedlapių, mat iš jų tarpų žiedus išties sunku iškrapštyti. Kitas svarbus aspektas – mulčio spalvingumas. Mulčas turėtų derėti su aplinka ir ją papildyti, tačiau netapti pagrindiniu kiemo akcentu. Taigi, jei kieme esama akmens spalvos detalių, tokiu atveju dekoratyvinė skalda bus puikus pasirinkimas. Jei kieme vyrauja natūralūs tonai, tada medienos mulčias veikiausiai bus mažiau į akį krentantis dekoratyvinis elementas. Svarbu ir įvertinti, kokie augalai bus auginami, bei pagal juos atitaikyti paviršių dengiančias medžiagas, nes kiekviena jų skirtingai sąveikauja su augalais. Pavyzdžiui, akmeninė dekoratyvinė skalda kaitrioje saulėje smarkiai įkaista ir lėtai atšąla, tad netiks tiems augalams, kurie mėgsta vėsą. Bet kuriuo atveju, derėtų pasitarti su sodo ekspertais, kurie padės išsirinkti iš didelės produktų gausos.