Ketaus židiniai – ne tik dėl vaizdo
By straipsniai
Židinys – tai jaukumo simbolis ir šiluma. Daugelis jį laiko puikia interjero detale. Taip imama akcentuoti interjero harmoniją, formas ir linijas, kad net pamirštama pirminė įrenginio funkcija – šildymas. Reikėtų žinoti ir tai, kad židinių būna skirtingų tipų. Šį kartą į mūsų akiratį papuolė Dovre ketaus židiniai.
Tikriausiai įdomu, kas tas ketus? Kaip turbūt suprantate, tai yra medžiaga. Tačiau bet kokios medžiagos židiniams gamintojai juk nenaudotų, ar ne? Bet kurios krosnelės, krosnies, šildymo katilo ar židinio ypatybė – karštis. Kūrenant gaunama aukšta temperatūra, tad svarbu ją „suvaldyti“. Malkų neuždegsi nei plastikinėje, nei medinėje talpoje. Tam naudojama tvirta medžiaga. Ketus tvirtumu ir pasižymi. Stiprumo savybes puikiai patvirtina tai, kokiems tikslams ketus pasitelkiamas. Jis praverčia pradedant alkūniniais velenais ir einant prie jau minėtų katilų. Ir tai yra užuomina, jog ketaus židiniai namuose būna ne tik dėl vaizdo. Žinoma, jaukumą jie skleidžia, tačiau kita pastraipa kiek pakreips mąstymą.
Įsivaizduokite šaltą žiemos vakarą. Už lango sniego pusnys. Termometras rodo 20 su minuso ženklu. Kartais papučia vėjas. Sėdite prieš neužkurtą židinį ir gėritės juo. Kūną užplūsta šiluma… Bet ar tikrai? Ar tikrai gėrėjimasis židiniu, kaip interjero detale, suteiks komforto žvarbų žiemos vakarą? Žinoma, kad ne. Taigi, ketaus ar bet koks kitas židinys interjero detalės vaidmenį gali atlikti tada, kai šilta. Na, o visais kitais atvejais svarbu funkcionalumas. Sakyti, jog neužkurtas židinys šildo būstą, yra tas pats lyg sakytumėte turintys gerą automobilį, nors šis stovėtų garaže aprūdijęs ir be variklio. Palyginimų galima atrasti įvairių, tačiau, šiaip ar taip, esmė turbūt aiški – ketaus židiniai suteikia ir išorinio jaukumo, tačiau atšalus orams į pirmą planą iškeliamas funkcionavimas. Tuomet suprantama, kad toks įrenginys skirtas ne tik papuošti kambarį.
Visgi tam, kad židinys nepriekaištingai atliktų savo funkcijas, svarbu jo kokybė. Kokiais privalumais pasižymi ketaus židiniai? Pirmiausia, jie giriami dėl atsparumo karščiui, be to, kaip pliusas įvardijamas temperatūros pokyčių nebijojimas. Kaip dar vieną teigiamą savybę būtų galima paminėti puikų šilumos išcirkuliavimą. T.y., įšilusi ketaus medžiaga „išgainioja“ šilumą po reikiamus taškus. Toliau tęsiant pliusų vardijimą, derėtų akcentuoti apdirbimo savybes. Šiuo požiūriu daugiausiai informacijos suteiktų židinių gamintojai, žinantys, jog ketų lankstyti nėra sudėtinga, o ir dekoravimas nėra pernelyg komplikuotas. Tačiau bet kuris meistras pasakys, kad ketaus židinio „gimimas“ nepigus. Visas procesas reikalauja specialios įrangos, o atskirų elementų sudėjimas į vieną – auksinių rankų titulo vertas darbas.
Naršant internete galima aptikti pačių įvairiausių židinių iš ketaus. Virtualioje erdvėje patalpinta daugybė nuotraukų, kuriose židinys pagyvina kambario erdvę. Na, o tarp dizaino pavyzdžių pavyksta įžvelgti norą parodyti tam tikrus techninius sprendimus, pavyzdžiui, unikalią šilumokaičio technologiją. Tai vėlgi liudija, jog židinys namuose suteikia ne tik butaforinį jaukumą.