Juvelyriniai dirbiniai, kodėl mes puošiamės? - NPN.lt

vestuviniai žiedai

Juvelyriniai dirbiniai, kodėl mes puošiamės?

By straipsniai 0 Comment 2015-02-17

vestuviniai žiedai Ar kada nors susimąstėte dėl kokių priežasčių puošiatės įvairiais aksesuarais ir papuošalais? Ne? Tuomet mes Jums papasakosime. Mokslininkai teigia, kad noras puoštis gimė jau prieš ~7 500 metų. Tai įrodo kasinėjimų metu rasti žmonių palaikai bei į papuošalus panašūs daiktai, buvę prie jų. Sociologai tikina, kad papuošalai atsirado kaip socialinį sluoksnį pabrėžiantis elementas. Tai reiškia, kad kai žmonės išmoko patenkinti maisto bei pastogės poreikius, atsirado kiti norai, pavyzdžiui, komforto ir prabangos. Žmogui gimė noras atrodyti išskirtinai, gražiai ir ne taip, kaip visi. Taigi pirmaisiais pakabukais, žiedais, apyrankėmis ir grandinėlėmis virto plunksnos, gyvūnų oda, dantys, akmenukai, kriauklės ir gėlės.

Dar viena mokslininkų versija, dėl kurios žmonės pradėjo puoštis – noras sugundyti priešingąją lytį. Žmonės stebėjo gamtą ir gyvūnus, kurie išskirtinėmis plunksnomis, kailiu ir nuostabiais balsais (paukščiai) viliodavo kitos lyties atstovus. Kadangi žmonės giedoti lyg lakštingalos negeba, išskirtinių plunksnų neturi, jie ieškojo kitų būdų, todėl pradėjo puoštis.

Galima spėti, kad šiuolaikiniai puošimosi motyvai yra panašūs. Daugelis mūsų nori išsiskirti iš minios ir atrodyti išskirtinai, taip pat yra tokių, kurie tiki, jog graži juvelyrika padės sugundyti mylimąjį. Gal ir tiesa, juk net vestuviniai žiedai yra ne kas kitas, o išskirtinis papuošalas, nusakantis ne tik socialinę bet ir šeimyninę padėtį.

Archeologai teigia, kad pirmieji vestuviniai žiedai atsirado dar Senovės Egipte, prieš 5 tūkstančius metų. Nendrės ir meldai kartu su papirusu būdavo susukami, apipinami žiedais ir nešiojami kaip vestuviniai žiedai, atspindintys begalinę jaunųjų meilę. Žiedo ratas ir Egipte, ir kitose šalyse buvo laikomas amžinybės ženklu. Skylė skirta pirštui, taip pat visais laikais buvo reikšminga. Pasirodo, dovanodamas moteriai žiedą, vyras pasižadėdavo mylėti ją amžinai.

Kadangi pirminės vestuvinių žiedų medžiagos buvo nepatvarios, žiedų gamyba ėmė keistis. Žiedai pradėti gaminti iš odos ar dramblio kaulo, vėliau iš tauriųjų metalų. Tikėta, kad kuo brangesnis žiedas, tuo didesnę meilę jis simbolizavo.

O šiais laikais ar kitaip? Jau 40 metų juvelyrikos srityje dirbantis Juvelyrų asociacijos pirmininkas Romualdas Knizelis pasakoja, kad šiais laikais jaunieji taip pat stengiasi įsigyti kuo brangesnį, dailesnį ir ilgaamžiškesnį vestuvinį žiedą. Juk suknelė sudyla, gėlės nuvysta, o žiedas lieka visam laikui. Kaip tik todėl žiedelius jaunieji gamina iš balto, raudono ar aukštesnės nei įprasta prabos aukso,  kai kuriais atvejais iš sidabro arba platinos, puošia juos briliantais ir kitais brangiais akmenimis. Taip yra todėl, kad briliantas yra kiečiausias ir tvirčiausias akmuo, atspindintis tvirtą meilę. O juk visi jaunieji nori, kad jų vestuviniai žiedai deklaruotų: „Mes labai vienas kitą mylime“.

Kalbant apie vestuvinių žiedų dizainą, svarbu paminėti, kad moterų ir vyrų vestuvinių žiedų mados visais laikais šiek tiek skyrėsi. Juvelyras pasakoja, kad moterys, ypač šiais laikais, stengiasi puošti savo vestuvinius žiedelius išskirtinai, lyg tai būtų meno kūriniai, vyrams užtenka paprastesnių sprendimų.

Taigi, puoštis norime dėl keleto priežasčių: noro išsiskirti iš pilkos aplinkos, noro papasakoti apie savo meilę ir noro pademonstruoti savo socialinį statusą. Galbūt Jūs esate vedini kitų priežasčių, tačiau vienu ar kitu atveju, jums derėtų apsilankyti juvelyrikos parduotuvėje „Vertė“, kurioje rasite įdomių ir originalių juvelyrinių dirbinių sprendimų.

Add Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *