Dar kartą apie nekilnojamo turto vertinimą - NPN.lt

Dar kartą apie nekilnojamo turto vertinimą

By Marius 0 Comment 2021-08-27

Nekilnojamo turto vertinimas yra vienas pirmųjų žingsnių tiek parduodant turtą, tiek jį perkant. Jeigu esate turto pardavėjas, tuomet tikslus jo įvertinimas padės greičiau parduoti būstą, nepatiriant nuostolių. Nekilnojamo turto vertinimo paslaugos gali būti  naudingos tiek perkantiems, tiek parduodantiems asmenims pačiose įvairiausios situacijose. Tai gali būti žemės sklypo pirkimas ar pardavimas, būsto paskolos ėmimas ar tiesiog elementarus noras sužinoti savo namo ar buto realią rinkos kainą.

Dažnas klientas turto vertintojų klausia – kiek trunka nekilnojamo turto vertinimo procesas? Specialistai atsako: 3-5 darbo dienas. Kalbant apie nekilnojamo turto vertinimo proceso laiką, reikia žinoti, jog tai priklauso nuo vertinamo turto apimties ir tikslo. Išskirsime pagrindinius šio proceso etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė. Priklausomai nuo to, kokio tipo yra vertinamas turtas – butas, namas, žemės sklypas, kelių pastatų komleksas-nustatoma, kokių prireiks dokumentų. Dažniausiai tai būna kadastrinių matavimų bylos, o nebaigtiems namams – statybos leidimas, projektinė namo dokumentacija.
  • Turto apžiūra. Apžiūrą atlieka vertintojas arba jo asistentas. Užsakovas privalo suteikti galimybę apžiūrėti turtą tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Taip pat, vertintojas turi teisę fotografuoti.
  • Vertinimo ataskaitos rengimas. Gavus iš užsakovo reikiamus dokumentus, ir atlikus apžiūrą, rengiamos išvados – turto vertės ataskaita.
  • Dokumento įteikimas. Galutinai parengta ataskaita įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Specialistai, kurių pagrindinė specializacija yra tiek kilnojamo, tiek nekilnojamo turto vertinimas, pasakoja, jog jų praktikoje dažniausiai pageidaujama įvertinti nekilnojamą turtą, kai planuojama imi paskola būstui ar žemės sklypo pirkimui. Tačiau egzistuoja ir kiti atvejai, kada pasirenkamas nekilnojamo turto vertinimas. Jeigu pirkėjai perka būstą be paskolos, jie nori įsitikinti, jog pirkinys tikrai vertas tos sumos, kurią nurodo pardavėjas. Tik atlikus nekilnojamo turto vertinimą galėsite būti ramūs, jog nepermokėsite.

Kitas svarbus klausimas tiek pirkėjams, tiek pardavėjams – kas įtakoja nekilnojamo turto kainą? Tai dažniausiai būna tokie veiksniai – būsto ar pastato vieta, namo ar buto įrengimo lygis ir, be abejonės, tos dienos rinkos situacija.

Galiausiai norime pabrėžti nekilnojamo turto vertinimo svarbą. Dauguma žmonių  galvoja, jog tai tėra optimaliausios būsto pardavimo kainos nustatymas, tačiau nekilnojamo turto vertinimas iš tiesų yra išsamus tyrimas, kurio rezultatas yra turto vertinimo ataskaita su joje nurodyta rinkos verte vertinimo dienai.

Add Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *