Kodėl advokatai turi nekenčiamųjų reputaciją
By straipsniai
Yra keletas profesijų, kurios yra apipintos mitais ir stereotipais. Dėl nežinojimo arba keisto požiūrio tam tikrų profesijų atstovai yra dažnai ne itin teigiamai minimi visuomenėje. Kartais net nekenčiami. Kokios tai profesijos? Policininkai, mokesčių inspektoriai, žurnalistai ir advokatai.
Pirmos trys profesijos yra aišku, kodėl nekenčiamos – nes trukdo vykdyti nusikalstamą veiklą, tiesiogiai kenkia „šešėlinei“ ekonomikai. Tokiu būdu įgyja daug priešų. Bet kodėl nekenčiami advokatai, kurie niekam netrukdo, o tik padeda?
Teisingumo kontroversija
Teisingumo deivės Temidės akys yra užrištos. Taip atsirado posakis „aklas teisingumas“. Advokatai, kaip teisingumo sistemos atstovai dažnai susiduria su dilema – kas yra teisingumas ir kurioje jis pusėje? Deja, mūsų teisinė sistema yra tokia, kad kartais svarstyklės nusveria ne ten, kaip mąsto didžioji visuomenės dalis. Tada advokatai yra apkaltinami būtais ir nebūtais dalykais. Visuomenė kartais mano, kad jie padeda nusikaltėliams. Bet juk nusikaltėlis gali būti vadinamas tik tas žmogus, kurio kaltė įrodyta teisme. Be to įtariamasis irgi yra žmogus, o Konstitucijoje parašyta, kad KIEKVIENAS žmogus turi teisę į gynybą teisme. Kontroversiška situacija: visuomenė mato teisme ginamą nusikaltėlį, tuo tarpu advokatas – teisme ginamą žmogų, įtariamą padarius nusikalstamą veiką…
Žodžių karas
Atkreipkite dėmesį į paskutinį pasakymą – „teisme ginamą žmogų, įtariamą padarius nusikalstamą veiką…“ Pasakyta gana įmantriai, tiesa? Tai tiksli formuluotė, kurios kasdieninėje kalboje žmonės paprastai vengia. Ji griozdiška, joje daug sudėtingų tarptautinių žodžių, kurie vartojami tik atitinkamą išsilavinimą turinčių žmonių. Paprastai tarptautiniais žodžiais besimėtantis kur reikia, kur nereikia akademikas yra laikomas itin protingu ir gerbiamu žmogumi, tačiau advokatas priešingai, smerkiamas už gražbyliavimą. Žmonės įtartinai žiūri į prie žodžių besikabinėjančius asmenis, kuriems rūpi tikslumas, o ne laisvos interpretacijos. Dėl to advokatų kalbos ir kliūva…
Ereliška laikysena
Advokatai dalyvauja šeimų tragedijose. Jie tiesiogiai tarpininkauja konfliktuose. Visa tai reikalauja blaivaus proto ir kuo mažiau emocijų. Amerikietiškuose filmuose rodomi itin emocionalūs advokatai, puikūs oratoriai ir derybininkai, tačiau realybė nėra tokia įspūdinga. Kad ir prieš kokias moralines dilemas advokatas yra pastatomas, jis turi išlikti blaivaus proto, šaltų nervų ir neutralus abiejų pusių atstovams. Tam reikalinga savotiška laikysena, ramus tonas, sveikas humoras ir rimtis. Kartais tokie žmonės yra laikomi arogantiškais ir pasipūtusiais, nors už savo tiesioginio darbo ribų jie yra tokie pat, kaip visi. Tik jų mintyse lieka tos pačios moralinės dilemos, su kuriomis jie susidūrė ir žinojimas, kad nieko padaryti negali…
Atskleidėme labai intymią tiesą apie advokatus. Norėtųsi, kad žmonės daugiau mąstytų logiškai, o ne įsikibę laikytųsi stereotipų ir nusistatymų.