Naujagimio kraitelis – mamų ir tėčių galvosūkis

naujagimio kraitelis

Vis kalbama ir rašoma apie vaikų auklėjimą. Tačiau turbūt daugiau klausimų kyla dar prieš kūdikio gimimą. Viena aktualių temų tampa naujagimio kraitelis.

Ruošiantis kūdikio atėjimui į pasaulį, ieškoma naujagimio kraitelio. Ne šiaip dairomasi… Ilgai galvojama, svarstoma, lyginamos skirtingos prekės. Tik vertėtų paklausyti specialistų, patariančių neprisipirkti per daug. Kaip čia taip… Pirkti, bet neprisipirkti? Na, kartais iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad reikėtų tūkstančio daiktų, bet paskui suprantama, kad pakanka ir tris kartus mažiau (neskaičiavome, kiek daiktų sudaro kraitelį, čia tik pavyzdys).

Naujagimio kraitelis yra mamų ir tėčių galvosūkis. Nepakanka žinoti, kaip auklėti vaikus ar kokią lovytę išrinkti. Naujagimio kraitelio rinkimas priverčia prisiminti mokyklinę matematiką. Ne tik todėl, kad domimasi, kiek reikmenų įeina į tą kraitelį, bet ir todėl, kad tenka skaičiuoti. Ką skaičiuoti? Pinigus. Matematika elementari: uždirbant penkis šimtus, nepavyks išleisti šešių.

Nebandome įteigti, kad naujagimiams skirtų reikmenų kainos didžiulės. Ir nesakome, kad jos ypač mažos. Čia jau priklauso nuo įvairių veiksnių. Pripažįstama, kad naujagimio kraitelis vertas dėmesio ir internete. Juk internetinės parduotuvės įvardijamos kaip galimybė sutaupyti. Patarimas paprastas: nesirinkti tokios parduotuvės, kuri primena balaganą. Kitaip tariant, reikėtų pirkti patikimą produkciją iš patikimų prekybos vietų.

Kai randama gerų prekių patraukliomis kainomis, kyla noras įsigyti visko kuo daugiau. Čia neprošal prisiminti, kad vaikai auga. Jei iššluojama pusė parduotuvės, tai tikėtina, kad pavyks panaudoti tik dalį drabužėlių. Kiti greitai taps per maži. Kaip ir bet kur kitur, taip ir čia galioja tradiciniai pirkimo įpročiai. Ne vieną kartą ką nors įsigyjame spontaniškai, ar ne? Kūdikiui reikia gana daug daiktų, bet ne pusės parduotuvės.

Bene labiausiai tiktų žodis „racionalumas“, reiškiantis protingumą, pagrįstumą, apgalvotai priimamus sprendimus. Bet vėlgi – niekas neliepia tiek „suracionalėti“, kad kūdikio auginimas primintų skūpumą.

Kaip išsirinkti tai, ko išties reikės? Naujagimio kraitelio sąrašą pavyksta aptikti naršant internete. Pateikiami ne tik tie daiktai, kurie būtini kūdikiui, bet ir tie, kurie reikalingi nėščiosioms (liemenėlės maitinimui ir kt.).

Kita vertus, net ir tada, kai prieš akis yra sąrašas, atsiranda papildomų klausimų. Būsimos mamos dalyvauja diskusijose, komentuoja po įrašais. Norisi kuo daugiau užtikrintumo.

Tai vieni iš pirmųjų etapų. Laikui bėgant galvosūkių pasitaiko vis kitokių. Ir veikiausiai žinote frazę, kad svetimi vaikai greičiau auga. Apsilankai svečiuose po metų – ir vaikas paaugęs. Apsilankai dar po metų – žiūrėk, jau į mokyklą eina. Iš šalies viskas lyg ir lengva, ramu. O iš tikro nuolat rūpinamasi, stengiamasi suteikti viską, kas geriausia. Turbūt nesuklysime pasakę, kad rūpestis prasideda žymiai anksčiau – ne tada, kai ant rankų sūpuojamas naujagimis ir ne tada, kai vaikui treji ar septyneri. Vaikinai ir merginos draugaudami vis pasišneka, koks vardas tiktų berniukui, koks mergaitei. Kai santykiai rimti ir kai jaučiamasi pasiruošus, mąstoma apie naują gyvybę.

Mąstoma, tai mąstoma, bet visko į priekį nesuplanuosi, nebent apsilankysi kokiame būrimo salone. Visgi ir ateities nuspėjimas sunkiai supaisomas dalykas.

Tai tokie reikalai. Naujagimio kraitelis skatina kalbėti ne tik apie rūpinimąsi kūdikiu. Viskas susiję: planavimas, gimdymas, tolesni etapai…

 

 

Gintariniai karoliai kūdikiams

Gintariniai karoliai yra laikomi senamadišku papuošalu. Iš nugludintų karoliukų padaryti gintariniai karoliai paprastai naudojami tik liaudies muzikos kapelų dainininkams ir šokėjams puošti, nes tai yra lietuvių liaudies garderobo dalis. Toks požiūris yra pasenęs ir nekorektiškas. Jei Londono ir Niujorko ar Los Anželo jaunos moterys naudoja gintarinius karolius, tai lietuvėms gėda juos užsidėti? Juk tai nacionalinė vertybė, tradicija. Lietuvių liaudies mitologija yra pilna gintaro. Prisiminkime pasaką apie Jūratę ir Kąstytį, kuris pasakoja, iš kur pas mus atsirado gintaras. Ši legenda užsienietėms mamoms labai patinka, nes yra apie meilę.

Užsienyje moterys perka gintaro karolius taip pat iš meilės, tačiau gal ne tiek sau ar vyrams, bet savo kūdikiams. Gintaro karoliai yra dovanojami kūdikiams nuo 3 mėnesių amžiaus ne tik dėl grožio ar žaidimo, bet ir dėl sveikatos priežasčių, mat gintaras padeda kūdikiams lengviau ištverti pirmųjų dantukų augimo skausmus, juos ramina. Ši gintaro savybe buvo pastebėta jau prieš 2000 metų senovės Graikijoje ir Romoje. Tai ne tamsuolių mitai, nes iki šiol gintaro ekstraktai yra naudojami kosmetikos pramonėje dėl sukcino rūgšties, esančios Baltijos gintare, poveikio. Viskas paaiškinama mediciniškai, tai nėra mitas, ar prasimanymai.

Gintariniai karoliai kūdikiams gaminami Lietuvos pajūrio juvelyrų yra paklausesni užsienyje – juos vertina JAV, Didžiosios Britanijos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų šalių mamos. Lietuvoje jie nėra labai populiarūs, nors čia jų galima įsigyti pigiau.

Gintariniai karoliai kūdikiams paprastai pardavinėjami internetu, bet lietuviai turi unikalią galimybę juos įsigyti tiesiogiai iš gintaro prekeivių įvairių mugių ir švenčių metu, taip pat nuvykę į pajūrį. Jei turite giminių užsienyje ar draugų, kurie laukiasi kūdikio, padovanokite gintarinius karolius iš Baltijos gintaro, kuris taip vertinamas pasaulyje. Ne veltui jis vadinamas Baltijos auksu.

Gintariniai karoliukai kūdikiams yra nealergiški, nes gintaras alergijos nesukelia, taip pat jie yra saugūs, nes sunerti taip, kad nutraukus virvutę nukris tik vienas karoliukas, o ne visi, tad labai maža tikimybė, kad kūdikis jį praris. Karoliai bet kada gali būti išardyti ir suverti iš naujo. Tai itin aktualu, kai vaikas būna jau paaugęs, nes taip galima padaryti unikalią apyrankę. Panaudojimo būdų iš tiesų yra daug, tik reikia atsikratyti to stereotipo, kad gintariniai karoliai – senoviškas aksesuaras.